Haber

ABD, “Kuzey Kore”yi BM Güvenlik Konseyi’ne çağırdı

ABD’nin BM Büyükelçisi Linda Thomas Greenfield, BM Güvenlik Konseyi’ni Kuzey Kore’nin son füze denemelerine karşı harekete geçmeye çağırdı ve “Eğer iki üye ülke (Çin ve Rusya) konseyin görevini yerine getirmesini engellemeye devam ederse, Kuzey Kore meydan okurcasına yeni silahları tanıtacak. testleri gerçekleştirmeye devam edecek” dedi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Kuzey Kore’nin son füze denemelerini görüşmek üzere bir toplantı düzenledi. ABD’nin BM Büyükelçisi Linda Thomas Greenfield, üye ülke temsilcilerine hitaben yaptığı konuşmada, ABD’nin Kuzey Kore’nin 18 Şubat ve 19 Şubat tarihlerinde gerçekleştirdiği füze denemelerini şiddetle kınadığını söyledi. Kuzey Kore’nin füze denemelerini kınayan bir BMGK bildirisinin yayınlanmasını da isteyen Greenfield, konseyin ortak bir yanıt vermemesinin Pyongyang’ı istikrarsızlaştırıcı füze testlerine korkusuzca devam etmeye teşvik ettiğini söyledi. Greenfield, “Kuzey Kore’yi füze denemelerinin sonuçlarından koruyanlar, Asya bölgesini ve tüm dünyayı çatışma riskine sokar” dedi. Kurulun daimi üyeleri Çin ve Rusya’ya işaret eden Greenfield, “Eğer iki üye devlet konseyin görevini yerine getirmesini engellemeye devam ederse Kuzey Kore meydan okurcasına yeni silah testleri yapmaya devam edecektir.” Greenfield, kurulun harekete geçmemesinin “utanç verici olmaktan çok tehlikeli” olduğunu söyledi.

Çabalar başarısız oldu

BMGK geçen yıl Kuzey Kore’den kaynaklanan güvenlik tehdidini tartışmak için 10 toplantı yaptı ve veto yetkisine sahip kurulu daimi üyeleri olan Çin ve Rusya’nın muhalefeti nedeniyle tüm toplantılar sonuçsuz kaldı. – NEW YORK

senkaya-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu